Bjerringbro-Silkeborg henter ungt talent i Mors-Thy

Foto: Mors-Thy Håndbold

Fra 1. juli 2020 rykker bagspilleren Mads Kjeldgaard Andersen fra Mors-Thy Håndbold til Bjerringbro-Silkeborg.

Med 127 scoringer i 26 kampe har Mads Kjeldgaard Andersen skudt sig ind på en 10. plads på topscorerlisten i Herre Håndbold Ligaens grundspil i den sæson, som netop er slut. Det unge talent har sluttet sæsonen af med at underskrive en treårig kontrakt med den midtjyske topklub Bjerringbro-Silkeborg – en kontrakt, som løber fra 1. juli 2020 til 30. juni 2023.

”Jeg har haft nogle gode snakke med Peter Bredsdorff-Larsen, og selve projektet Bjerringbro-Silkeborg lyder rigtig spændende. Samtidig ser jeg det som et step op i min karriere, at jeg nu skal til en større klub i Danmark,” siger Mads Kjeldgaard Andersen om sit kommende skifte.

”Selve setuppet virker enormt professionelt, så det glæder jeg mig rigtig meget til,” siger den nuværende Mors-Thy-spiller.

 

Møder de kommende kollegaer i knald-eller-fald-kamp

Det unge talent tager blandt andet til Bjerringbro-Silkeborg, fordi han håber på og forventer at vinde medaljer. Men før Mads Kjeldgaard Andersen skifter Mors-Thy-trøjen ud med en, hvor der står Bjerringbro-Silkeborg på brystet, mødes de to hold i 1/8-finalen i Santander Cup i august.

”Så længe jeg har Mors-Thy på brystet, så spiller jeg selvfølgelig 100 procent for at vinde. Så må jeg undskylde året efter, hvis vi tager en sejr,” siger bagspilleren inden mødet med sine kommende kollegaer.

 

En komplet spiller

Ifølge Bjerringbro-Silkeborgs cheftræner Peter Bredsdorff-Larsen har klubben fulgt Mads Kjeldgaard Andersen i nogle sæsoner, og de har set ham udvikle sig til en dygtig ligaspiller på kort tid.

”Vi tror på, at Mads vil udvikle sig yderlige i de kommende sæsoner, og at han med tiden kan blive en nøglespiller for Bjerringbro-Silkeborg. Mads er fortsat ung, men han er allerede en meget komplet spiller, der bidrager med stor kvalitet i alle faser af spillet,” siger Peter Bredsdorff-Larsen og uddyber:

”I forsvaret kan han løse flere opgaver, og i angrebet er han en fleksibel spiller, der fra flere positioner på banen kan bidrage med både mål og assists. Vi glæder os rigtig meget til at få Mads som holdkammerat og til at præsentere ham for vores store hjemmepublikum, og jeg er sikker på, at vi med Mads på vores hold også i de kommende sæsoner vil levere mange oplevelser i særklasse.”

 

Mads Kjeldgaard Andersen:

 • Født: 14. december 1996
 • Position: Venstre back/playmaker
 • Trøjenummer: 15
 • Højde: 196 cm.
 • Vægt: 96 kg.
 • Har spillet i Mors-Thy Håndbold siden: 1. juli 2014
 • Tidligere klub: HF Mors

 

Fra 1. juli 2020 rykker bagspilleren Mads Kjeldgaard Andersen fra Mors-Thy Håndbold til Bjerringbro-Silkeborg.

Med 127 scoringer i 26 kampe har Mads Kjeldgaard Andersen skudt sig ind på en 10. plads på topscorerlisten i Herre Håndbold Ligaens grundspil i den sæson, som netop er slut. Det unge talent har sluttet sæsonen af med at underskrive en treårig kontrakt med den midtjyske topklub Bjerringbro-Silkeborg – en kontrakt, som løber fra 1. juli 2020 til 30. juni 2023.

”Jeg har haft nogle gode snakke med Peter Bredsdorff-Larsen, og selve projektet Bjerringbro-Silkeborg lyder rigtig spændende. Samtidig ser jeg det som et step op i min karriere, at jeg nu skal til en større klub i Danmark,” siger Mads Kjeldgaard Andersen om sit kommende skifte.

”Selve setuppet virker enormt professionelt, så det glæder jeg mig rigtig meget til,” siger den nuværende Mors-Thy-spiller.

 

Møder de kommende kollegaer i knald-eller-fald-kamp

Det unge talent tager blandt andet til Bjerringbro-Silkeborg, fordi han håber på og forventer at vinde medaljer. Men før Mads Kjeldgaard Andersen skifter Mors-Thy-trøjen ud med en, hvor der står Bjerringbro-Silkeborg på brystet, mødes de to hold i 1/8-finalen i Santander Cup i august.

”Så længe jeg har Mors-Thy på brystet, så spiller jeg selvfølgelig 100 procent for at vinde. Så må jeg undskylde året efter, hvis vi tager en sejr,” siger bagspilleren inden mødet med sine kommende kollegaer.

 

En komplet spiller

Ifølge Bjerringbro-Silkeborgs cheftræner Peter Bredsdorff-Larsen har klubben fulgt Mads Kjeldgaard Andersen i nogle sæsoner, og de har set ham udvikle sig til en dygtig ligaspiller på kort tid.

”Vi tror på, at Mads vil udvikle sig yderlige i de kommende sæsoner, og at han med tiden kan blive en nøglespiller for Bjerringbro-Silkeborg. Mads er fortsat ung, men han er allerede en meget komplet spiller, der bidrager med stor kvalitet i alle faser af spillet,” siger Peter Bredsdorff-Larsen og uddyber:

”I forsvaret kan han løse flere opgaver, og i angrebet er han en fleksibel spiller, der fra flere positioner på banen kan bidrage med både mål og assists. Vi glæder os rigtig meget til at få Mads som holdkammerat og til at præsentere ham for vores store hjemmepublikum, og jeg er sikker på, at vi med Mads på vores hold også i de kommende sæsoner vil levere mange oplevelser i særklasse.”

 

Mads Kjeldgaard Andersen:

 • Født: 14. december 1996
 • Position: Venstre back/playmaker
 • Trøjenummer: 15
 • Højde: 196 cm.
 • Vægt: 96 kg.
 • Har spillet i Mors-Thy Håndbold siden: 1. juli 2014
 • Tidligere klub: HF Mors

 

Be the first to comment

Leave a Reply