Bjerringbro-Silkeborg forlænger med stor profil

Foto: Ole Mørk, Midtjysk-Foto

Michael V. Knudsen, der kom til Bjerringbro-Silkeborg i 2014, løber også i sæsonen 19/20 på banen i JYSK arena og rundt om i de danske håndboldhaller til det, der bliver hans sjette sæson for Bjerringbro-Silkeborg.

Michael V. Knudsen er 40 år og en af fanfavoritterne i Bjerringbro-Silkeborg. Derfor er der glæde at spore på begge sider af forhandlingsbordet, efter at klubben har forlænget kontrakten med den rutinerede stregspiller, så han fortsat er en del af den stærke stregduo med Jesper Nøddesbo i den kommende sæson.

”Klubben og Michael har længe været enige om, at kontrakten skulle forlænges, men det økonomiske grundlag skulle på plads først. Vi har i den seneste periode arbejdet på at skabe grundlaget, og med opbakning fra mere end 25 af vores meget loyale partnere, så er det nu lykkedes,” udtaler en meget tilfreds direktør Jesper Schou.

 

Vil ikke på skånekost

For Michael V. Knudsen har det blandt andet været afgørende, at den 40-årige stregspiller stadig synes, at det er sjovt at komme til træning hver dag.

”Jeg har oplevet mange ting med håndbolden, som jeg sætter ekstremt stor pris på, og jeg kan stadig træne med hver dag og levere 100 procent af det, jeg står for og gerne vil være kendetegnet ved. Hvis det ikke var muligt, så stoppede jeg,” siger den rutinerede spiller, som ikke vil gå på kompromis på det punkt.

”Det skal være sjovt og udviklende, og man skal være i et miljø, hvor man føler, man kan gøre en forskel og presse hinanden,” siger Michael V. Knudsen, der betegner Bjerringbro-Silkeborg som en topklub, hvor han har mulighed for at hente medaljer – også guld – og det er med til at motivere ham til at fortsætte.

Også i denne sæson har Michael V. Knudsen fået en del knubs på stregen, og han har blandt andet haft et blåt øje. Men udover det har hans krop det rigtig godt.

”Jeg kan stå op dagen efter kamp og træne uden at have ondt nogle steder. Selvfølgelig kan man få et blåt øje eller lignende, og sådan vil det også være i fremtiden. Men det med at alderen trykker, sådan har jeg det heldigvis ikke endnu,” siger Michael V. Knudsen.

 

En vigtig spiller i klubbens historie

Da Peter Bredsdorff-Larsen blev træner for Bjerringbro-Silkeborg i 2014 og skulle bygge et nyt hold op, var Michael V. Knudsen en af de første, han ringede til.

”Han var og er en meget, meget vigtig spiller og har store aktier i den succes, vi har haft,” siger Bjerringbro-Silkeborg-træneren.

”Det glæder mig at have fulgt Michael V. Knudsens karriere både med landsholdet og de sidste mange år hos BSV og se, at det betaler sig at være en topprofessionel idrætsmand, som altid går forrest både til træning og kamp, og som er med til at opbygge en vinderkultur,” siger Peter Bredsdorff-Larsen og fortsætter:

”For mig er der ingen tvivl om, at Michael V. Knudsen også kan bidrage en masse til vores hold i den kommende sæson.”

 

Nyder fortsat at være en del af gamet

Michael V. Knudsen kan ikke sige, om denne kontrakt er den sidste, han sætter sin signatur på. Det er et spørgsmål, han har fået i mange år efterhånden, og tiden har lært ham, at han ikke skal svare definitivt på det.

”Jeg spiller, fordi jeg synes, det er sjovt, og fordi kroppen kan klare belastningen, og jeg nyder at være med i håndboldgamet og få de fede kampe,” siger han.

Kontraktforlængelsen offentliggøres lørdag d. 6/4 kl. 15.25, når Michael V. Knudsen løber på banen i JYSK arena i Silkeborg til holdets sidste kamp i gruppespillet mod Skanderborg Håndbold.

Michael V. Knudsen, der kom til Bjerringbro-Silkeborg i 2014, løber også i sæsonen 19/20 på banen i JYSK arena og rundt om i de danske håndboldhaller til det, der bliver hans sjette sæson for Bjerringbro-Silkeborg.

Michael V. Knudsen er 40 år og en af fanfavoritterne i Bjerringbro-Silkeborg. Derfor er der glæde at spore på begge sider af forhandlingsbordet, efter at klubben har forlænget kontrakten med den rutinerede stregspiller, så han fortsat er en del af den stærke stregduo med Jesper Nøddesbo i den kommende sæson.

”Klubben og Michael har længe været enige om, at kontrakten skulle forlænges, men det økonomiske grundlag skulle på plads først. Vi har i den seneste periode arbejdet på at skabe grundlaget, og med opbakning fra mere end 25 af vores meget loyale partnere, så er det nu lykkedes,” udtaler en meget tilfreds direktør Jesper Schou.

 

Vil ikke på skånekost

For Michael V. Knudsen har det blandt andet været afgørende, at den 40-årige stregspiller stadig synes, at det er sjovt at komme til træning hver dag.

”Jeg har oplevet mange ting med håndbolden, som jeg sætter ekstremt stor pris på, og jeg kan stadig træne med hver dag og levere 100 procent af det, jeg står for og gerne vil være kendetegnet ved. Hvis det ikke var muligt, så stoppede jeg,” siger den rutinerede spiller, som ikke vil gå på kompromis på det punkt.

”Det skal være sjovt og udviklende, og man skal være i et miljø, hvor man føler, man kan gøre en forskel og presse hinanden,” siger Michael V. Knudsen, der betegner Bjerringbro-Silkeborg som en topklub, hvor han har mulighed for at hente medaljer – også guld – og det er med til at motivere ham til at fortsætte.

Også i denne sæson har Michael V. Knudsen fået en del knubs på stregen, og han har blandt andet haft et blåt øje. Men udover det har hans krop det rigtig godt.

”Jeg kan stå op dagen efter kamp og træne uden at have ondt nogle steder. Selvfølgelig kan man få et blåt øje eller lignende, og sådan vil det også være i fremtiden. Men det med at alderen trykker, sådan har jeg det heldigvis ikke endnu,” siger Michael V. Knudsen.

 

En vigtig spiller i klubbens historie

Da Peter Bredsdorff-Larsen blev træner for Bjerringbro-Silkeborg i 2014 og skulle bygge et nyt hold op, var Michael V. Knudsen en af de første, han ringede til.

”Han var og er en meget, meget vigtig spiller og har store aktier i den succes, vi har haft,” siger Bjerringbro-Silkeborg-træneren.

”Det glæder mig at have fulgt Michael V. Knudsens karriere både med landsholdet og de sidste mange år hos BSV og se, at det betaler sig at være en topprofessionel idrætsmand, som altid går forrest både til træning og kamp, og som er med til at opbygge en vinderkultur,” siger Peter Bredsdorff-Larsen og fortsætter:

”For mig er der ingen tvivl om, at Michael V. Knudsen også kan bidrage en masse til vores hold i den kommende sæson.”

 

Nyder fortsat at være en del af gamet

Michael V. Knudsen kan ikke sige, om denne kontrakt er den sidste, han sætter sin signatur på. Det er et spørgsmål, han har fået i mange år efterhånden, og tiden har lært ham, at han ikke skal svare definitivt på det.

”Jeg spiller, fordi jeg synes, det er sjovt, og fordi kroppen kan klare belastningen, og jeg nyder at være med i håndboldgamet og få de fede kampe,” siger han.

Kontraktforlængelsen offentliggøres lørdag d. 6/4 kl. 15.25, når Michael V. Knudsen løber på banen i JYSK arena i Silkeborg til holdets sidste kamp i gruppespillet mod Skanderborg Håndbold.

Be the first to comment

Leave a Reply