Presseansvarlig stopper i Bjerringbro-Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborgs presse- og kommunikationsansvarlige stopper efter denne sæson. Sideløbende med sine studier har Jonas Løytved gennem otte år arbejdet i klubben.

Jonas Løytved har i de sidste otte år arbejdet med kommunikation i Bjerringbro-Silkeborg. Først som hjemmesideskribent og senest som presse- og kommunikationsansvarlig. Men Jonas Løytved sætter i denne sæson sine sidste tryk på BSV-tastaturet.

Siden han var 15 år, har han haft studiejob i klubben. Denne sommer færdiggør han sin Cand.Merc.(Kom.)-uddannelse på Copenhagen Business School, og i den forbindelse stopper han også i Bjerringbro-Silkeborg.

– Gennem mine tre år på gymnasiet og mine fem år på universitet har jeg haft det mest fantastiske studiejob. Jeg føler nærmest, at jeg har fået en uddannelse i Bjerringbro-Silkeborg ved siden af min “rigtige” uddannelse. Jeg har lært en masse og prøvet kræfter med en masse spændende arbejdsopgaver, fortæller Jonas Løytved, der siger, at han især kommer til at savne alle menneskerne på og omkring holdet.

Med bopæl i Helsingør
Bjerringbro-Silkeborgs presseansvarlige har gennem alle otte år har været bosat i Helsingør i Nordsjælland, og han har først og fremmest været ansvarlig for klubbens hjemmesideartikler, kampaviser og for håndtering af sociale medier. Derudover har han stået for pressehåndtering og udarbejdelse og udsendelse af pressemeddelelser.

– Jonas har ydet bidrag udover, hvad man normalt vil forvente af en studerende. Hans faglighed er stor, og han har altid selv været opsøgende i forhold til opgaver. Det har udviklet vores kommunikation til det høje niveau, som den har i dag. Jonas har haft mange store opgaver og arbejdet meget selvstændigt. Derfor har vi trygt kunne overlade kommunikations- og pressehåndtering til ham, selvom han har boet på mere end 300 kilometers afstand, siger Jesper Schou, Bjerringbro-Silkeborgs administrerende direktør.

Jonas Løytved stopper i Bjerringbro-Silkeborg den 1. august. Han skal fra efteråret arbejde fuldtid som journalist på Flensborg Avis syd for grænsen.

Af Kristoffer Nygaard
Foto: IMPACT

Bjerringbro-Silkeborgs presse- og kommunikationsansvarlige stopper efter denne sæson. Sideløbende med sine studier har Jonas Løytved gennem otte år arbejdet i klubben.

Jonas Løytved har i de sidste otte år arbejdet med kommunikation i Bjerringbro-Silkeborg. Først som hjemmesideskribent og senest som presse- og kommunikationsansvarlig. Men Jonas Løytved sætter i denne sæson sine sidste tryk på BSV-tastaturet.

Siden han var 15 år, har han haft studiejob i klubben. Denne sommer færdiggør han sin Cand.Merc.(Kom.)-uddannelse på Copenhagen Business School, og i den forbindelse stopper han også i Bjerringbro-Silkeborg.

– Gennem mine tre år på gymnasiet og mine fem år på universitet har jeg haft det mest fantastiske studiejob. Jeg føler nærmest, at jeg har fået en uddannelse i Bjerringbro-Silkeborg ved siden af min “rigtige” uddannelse. Jeg har lært en masse og prøvet kræfter med en masse spændende arbejdsopgaver, fortæller Jonas Løytved, der siger, at han især kommer til at savne alle menneskerne på og omkring holdet.

Med bopæl i Helsingør
Bjerringbro-Silkeborgs presseansvarlige har gennem alle otte år har været bosat i Helsingør i Nordsjælland, og han har først og fremmest været ansvarlig for klubbens hjemmesideartikler, kampaviser og for håndtering af sociale medier. Derudover har han stået for pressehåndtering og udarbejdelse og udsendelse af pressemeddelelser.

– Jonas har ydet bidrag udover, hvad man normalt vil forvente af en studerende. Hans faglighed er stor, og han har altid selv været opsøgende i forhold til opgaver. Det har udviklet vores kommunikation til det høje niveau, som den har i dag. Jonas har haft mange store opgaver og arbejdet meget selvstændigt. Derfor har vi trygt kunne overlade kommunikations- og pressehåndtering til ham, selvom han har boet på mere end 300 kilometers afstand, siger Jesper Schou, Bjerringbro-Silkeborgs administrerende direktør.

Jonas Løytved stopper i Bjerringbro-Silkeborg den 1. august. Han skal fra efteråret arbejde fuldtid som journalist på Flensborg Avis syd for grænsen.

Af Kristoffer Nygaard
Foto: IMPACT

Be the first to comment

Leave a Reply