Drasko Nenadic ude resten af sæson

Bjerringbro-Silkeborg må undvære venstre backen Drasko Nenadic i slutspillet på grund af en skade, han pådrog sig under en tur med det serbiske landshold.

Et overrevet ledbånd i venstre albue betyder, at Drasko Nenadic misser DM-slutspillet med Bjerringbro-Silkeborg.

Bagspilleren var i sidste uge med det serbisk landshold på træningslejr i Tyskland og under en landskamp i onsdag pådrog Nenadic sig skaden. Albuen blev scannet i Tyskland i sidste uge, og tirsdag var Drasko Nenadic til tjek på Idrætsklinikken, Regionshospitalet Silkeborg. Dommen lyder, at Nenadic skal have en skinne på i 6-8 uger, og derefter skal han genoptræne. Dermed er den serbiske bagspiller ude i resten af sæsonen.

– Jeg er rigtig ked af det på Draskos vegne. Han var ved at blive integreret på vores hold, og jeg havde set frem til, at han kunne bidrage i slutspillet. Det er ærgerligt for holdet men først og fremmest trist for Drasko, siger Bjerringbro-Silkeborg-træner Peter Bredsdorff-Larsen, der eller med holdet fit for fight til slutspillet.

– Resten af truppen er klar og glæder sig til at komme i gang.

Bjerringbro-Silkeborg åbner slutspillet onsdag aften på udebane mod KIF Kolding København.

Af Jonas Løytved

Bjerringbro-Silkeborg må undvære venstre backen Drasko Nenadic i slutspillet på grund af en skade, han pådrog sig under en tur med det serbiske landshold.

Et overrevet ledbånd i venstre albue betyder, at Drasko Nenadic misser DM-slutspillet med Bjerringbro-Silkeborg.

Bagspilleren var i sidste uge med det serbisk landshold på træningslejr i Tyskland og under en landskamp i onsdag pådrog Nenadic sig skaden. Albuen blev scannet i Tyskland i sidste uge, og tirsdag var Drasko Nenadic til tjek på Idrætsklinikken, Regionshospitalet Silkeborg. Dommen lyder, at Nenadic skal have en skinne på i 6-8 uger, og derefter skal han genoptræne. Dermed er den serbiske bagspiller ude i resten af sæsonen.

– Jeg er rigtig ked af det på Draskos vegne. Han var ved at blive integreret på vores hold, og jeg havde set frem til, at han kunne bidrage i slutspillet. Det er ærgerligt for holdet men først og fremmest trist for Drasko, siger Bjerringbro-Silkeborg-træner Peter Bredsdorff-Larsen, der eller med holdet fit for fight til slutspillet.

– Resten af truppen er klar og glæder sig til at komme i gang.

Bjerringbro-Silkeborg åbner slutspillet onsdag aften på udebane mod KIF Kolding København.

Af Jonas Løytved

Be the first to comment

Leave a Reply