Flinta skriver sig ind i SIF-historien

Dennis Flinta er nu den SIF-spiller, der er noteret for næstflest kampe. Torsdag i Farum rundede han 350. Anføreren hyldes med blomster mandag.

Legendestatus. Intet mindre kan gøre det, når talen falder på Dennis Flinta i SIF-sammenhæng. I forbindelse med klubbens 100 års jubilæum satte SIF-anføreren sit fodaftryk i en flise på Stjernepladsen på JYSK park, og kom dermed i selskab med andre koryfæer fra klubhistorien som Morten Bruun og Martin Laursen.

Torsdag i Farum skrev Flinta endnu et kapitel i legendefortællingen, da han rundede kamp nummer 350 for SIF.

Dermed er Dennis Flinta den spiller, der har opnået næstflest kampe for klubben. Kun Morten Bruun med sine 424 kampe overgår ham. Bjarne Jensen med 348 kampe og Ingvar Johansen med 325 har dermed fået baghjul af Flinta.

Det markerer SIF i forbindelse med mandagens kamp med en hyldest-buket før kampstart til anføreren.

Se Dennis Flinta’s spillerprofil-side her.

Se statistikken for flest kampe her. 

Hyld Flinta mandag mod FC Midtjylland. Køb billet.

Dennis Flinta er nu den SIF-spiller, der er noteret for næstflest kampe. Torsdag i Farum rundede han 350. Anføreren hyldes med blomster mandag.

Legendestatus. Intet mindre kan gøre det, når talen falder på Dennis Flinta i SIF-sammenhæng. I forbindelse med klubbens 100 års jubilæum satte SIF-anføreren sit fodaftryk i en flise på Stjernepladsen på JYSK park, og kom dermed i selskab med andre koryfæer fra klubhistorien som Morten Bruun og Martin Laursen.

Torsdag i Farum skrev Flinta endnu et kapitel i legendefortællingen, da han rundede kamp nummer 350 for SIF.

Dermed er Dennis Flinta den spiller, der har opnået næstflest kampe for klubben. Kun Morten Bruun med sine 424 kampe overgår ham. Bjarne Jensen med 348 kampe og Ingvar Johansen med 325 har dermed fået baghjul af Flinta.

Det markerer SIF i forbindelse med mandagens kamp med en hyldest-buket før kampstart til anføreren.

Se Dennis Flinta’s spillerprofil-side her.

Se statistikken for flest kampe her. 

Hyld Flinta mandag mod FC Midtjylland. Køb billet.

Be the first to comment

Leave a Reply