Kasper Olsen stopper i Bjerringbro-Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg sælger bagspilleren Kasper Olsen. Han har fået et tilbud, som han ikke kunne sige nej til. Derfor forlader han Bjerringbro-Silkeborg, som til gengæld kan styrke holdet på målmandsposten.

Efter godt et år i Bjerringbro-Silkeborg søger Kasper Olsen med øjeblikkelig virkning mod andre håndboldgulve. Bjerringbro-Silkeborg har solgt venstre backen, der har fået et rigtig godt tilbud i en spændende klub, og derfor tager han væk fra Bjerringbro-Silkeborg godt et halvt år før tid.

– Jeg er ked af at skulle sige farvel midt i en sæson. Det er aldrig optimalt. Man føler et eller andet sted, at man svigter holdkammeraterne lidt, fordi man med sådan et skifte mest tænker på sig selv.

– Jeg har fået et tilbud, som jeg ikke kunne sige nej til. Jeg kommer til en klub, hvor jeg får en stor rolle, og jeg er taknemmelig over, at Bjerringbro-Silkeborg har givet mig muligheden for at sige ja til dette tilbud, siger Kasper Olsen, der har været glad for sin tid i Bjerringbro-Silkeborg, og de oplevelser, der har fulgt med.

– Hele kulturen og træningsmiljøet har været fedt at være en del af. Der bliver arbejdet sindssygt hårdt til træning, og alting er professionelt. Jeg har fået nogle oplevelser i Champions League og spillet semifinaler og bronzekampe, som jeg måske aldrig kommer til igen. Og så har jeg haft en dygtig træner – Selvom jeg ikke altid har været enig med Peter (Bredsdorff-Larsen red.), så kan jeg objektivt kigge på det og se, at Peter er vildt dygtig.

Frigør økonomiske ressourcer
Netop Peter Bredsdorff-Larsen fortæller, at han og klubben ikke vil stå i vejen for at Kasper Olsen kan udleve sin store chance. Bjerringbro-Silkeborg bliver samtidig kompenseret økonomisk, og så giver Kasper Olsens afsked luft i lønbudgettet til at hente en forstærkning på målmandsposten, hvor Sebastian Frandsen sidder ude til langt ind i foråret.

– Vi er altid glade, når vores spillere gør det godt for os, og når vi lykkes med at sende vores spillere godt videre. Kasper Olsen har fået et kanontilbud, og vi ønsker ham alt mulig held og lykke fremover, lyder det fra Peter Bredsdorff-Larsen.

– At slippe Kasper Olsen før tid frigør nogle økonomiske ressourcer, som giver os mulighed for at forstærke os nu og her på målmandsposten. I truppen har vi Mads Øris, der er klar til at påtage sig en større rolle i bagkæden, og samtidig får vi snart Johan Hansen tilbage, hvilket gør, at vi kan bruge Jacob Lassen noget mere i bagkæden.

Kasper Olsens kommende klub offentliggøres snarest, og Bjerringbro-Silkeborg forventer i løbet af de kommende dage at kunne præsentere klubbens nye målmand.

Af: Jonas Løytved

Bjerringbro-Silkeborg sælger bagspilleren Kasper Olsen. Han har fået et tilbud, som han ikke kunne sige nej til. Derfor forlader han Bjerringbro-Silkeborg, som til gengæld kan styrke holdet på målmandsposten.

Efter godt et år i Bjerringbro-Silkeborg søger Kasper Olsen med øjeblikkelig virkning mod andre håndboldgulve. Bjerringbro-Silkeborg har solgt venstre backen, der har fået et rigtig godt tilbud i en spændende klub, og derfor tager han væk fra Bjerringbro-Silkeborg godt et halvt år før tid.

– Jeg er ked af at skulle sige farvel midt i en sæson. Det er aldrig optimalt. Man føler et eller andet sted, at man svigter holdkammeraterne lidt, fordi man med sådan et skifte mest tænker på sig selv.

– Jeg har fået et tilbud, som jeg ikke kunne sige nej til. Jeg kommer til en klub, hvor jeg får en stor rolle, og jeg er taknemmelig over, at Bjerringbro-Silkeborg har givet mig muligheden for at sige ja til dette tilbud, siger Kasper Olsen, der har været glad for sin tid i Bjerringbro-Silkeborg, og de oplevelser, der har fulgt med.

– Hele kulturen og træningsmiljøet har været fedt at være en del af. Der bliver arbejdet sindssygt hårdt til træning, og alting er professionelt. Jeg har fået nogle oplevelser i Champions League og spillet semifinaler og bronzekampe, som jeg måske aldrig kommer til igen. Og så har jeg haft en dygtig træner – Selvom jeg ikke altid har været enig med Peter (Bredsdorff-Larsen red.), så kan jeg objektivt kigge på det og se, at Peter er vildt dygtig.

Frigør økonomiske ressourcer
Netop Peter Bredsdorff-Larsen fortæller, at han og klubben ikke vil stå i vejen for at Kasper Olsen kan udleve sin store chance. Bjerringbro-Silkeborg bliver samtidig kompenseret økonomisk, og så giver Kasper Olsens afsked luft i lønbudgettet til at hente en forstærkning på målmandsposten, hvor Sebastian Frandsen sidder ude til langt ind i foråret.

– Vi er altid glade, når vores spillere gør det godt for os, og når vi lykkes med at sende vores spillere godt videre. Kasper Olsen har fået et kanontilbud, og vi ønsker ham alt mulig held og lykke fremover, lyder det fra Peter Bredsdorff-Larsen.

– At slippe Kasper Olsen før tid frigør nogle økonomiske ressourcer, som giver os mulighed for at forstærke os nu og her på målmandsposten. I truppen har vi Mads Øris, der er klar til at påtage sig en større rolle i bagkæden, og samtidig får vi snart Johan Hansen tilbage, hvilket gør, at vi kan bruge Jacob Lassen noget mere i bagkæden.

Kasper Olsens kommende klub offentliggøres snarest, og Bjerringbro-Silkeborg forventer i løbet af de kommende dage at kunne præsentere klubbens nye målmand.

Af: Jonas Løytved

Be the first to comment

Leave a Reply