SIF henter Casper Sloth i AaB

Endnu en spiller er hentet til Silkeborg IF kort før sæsonpremieren. Casper Sloth skifter fra nordjyske AaB til klubben i Søhøjlandet.

Silkeborg IF har hentet endnu en spiller kort før sæsonpremieren. I mandags blev den svenske angriber Gustaf Nilsson hentet ind, og i dag har klubben lavet en to-årig aftale med 25-årige Casper Sloth. Offensiv-spilleren kommer fra AaB, hvor han har været på kontrakt siden sin hjemkomst fra Leeds United i England i sommeren 2016. Den kontrakt er nu ophævet, hvilket har banet vejen for et transferfrit skifte til SIF.

– Casper er stadig ung, og han har vist at han har et talent, der rækker til topklasse i Danmark. Vi henter ham først og fremmest fordi vi har en tro på, at han kan forstærke vores trup og forbedre vores hold, og det er vores forhåbning, at vi kan bringe ham tilbage på det niveau, han havde i 2012-13, siger Peter Sørensen.

Peter Sørensen og Casper Sloth har tidligere arbejdet sammen i AGF, hvor Sørensen var træner for Sloth fra 2010 til februar ’14. Det var i den periode, Sloth fik sin debut på det danske A-landshold, og frem til marts 2014 opnåede han otte landskampe.

– I SIF får han en træner, der kender ham og har tillid til ham, og han kommer til at indgå i en trup fuld af talent og udviklingspotentiale. Efter min mening var Casper Sloth en af de allerbedste danske centrale midtbanespillere i 2012-13. Siden traf han vel nogle forkerte karrierevalg, men jeg tror på, at vi kan få glæde af hinanden. Casper er en visionær og kreativt tænkende spiller, der har sin styrke i offensiven, siger Peter Sørensen.

For Casper Sloth handler det om spilletid, og han ser frem til at genoptage samarbejdet med Peter Sørensen.
– SIF virker som en god klub. Jeg kender et par af spillerne, der allerede er her (de tidligere holdkammerater i AGF, Davit Skhirtladze og Stephan Petersen – red.), og de taler meget positivt om tingene i Silkeborg. Desuden kender jeg jo Peter og spillede noget af det bedste i min karriere hidtil med ham som træner, siger Casper Sloth, der ser de to år i SIF som ”en ny begyndelse.”

– Jeg kom hjem i fjor for at få gang i karrieren igen. Det lykkedes ikke i AaB, og sådan er det nogle gange. Jeg ser det som en oplagt mulighed, at det sker her, siger Stephan Petersen.

Med tilknytningen af både Gustaf Nilsson og Casper Sloth i denne uge og tidligere tilgang af Stephan Petersen, Marc Rochester og Peter Friis Jensen råder Peter Sørensen over en trup, han er glad for.

– Vi er der, hvor vi har en trup, vi er tilfredse med. Om der sker mere i transfervinduet kan jeg ikke sige, men vi råder over en stærk og konkurrencedygtig spillertrup, siger Peter Sørensen.

Endnu en spiller er hentet til Silkeborg IF kort før sæsonpremieren. Casper Sloth skifter fra nordjyske AaB til klubben i Søhøjlandet.

Silkeborg IF har hentet endnu en spiller kort før sæsonpremieren. I mandags blev den svenske angriber Gustaf Nilsson hentet ind, og i dag har klubben lavet en to-årig aftale med 25-årige Casper Sloth. Offensiv-spilleren kommer fra AaB, hvor han har været på kontrakt siden sin hjemkomst fra Leeds United i England i sommeren 2016. Den kontrakt er nu ophævet, hvilket har banet vejen for et transferfrit skifte til SIF.

– Casper er stadig ung, og han har vist at han har et talent, der rækker til topklasse i Danmark. Vi henter ham først og fremmest fordi vi har en tro på, at han kan forstærke vores trup og forbedre vores hold, og det er vores forhåbning, at vi kan bringe ham tilbage på det niveau, han havde i 2012-13, siger Peter Sørensen.

Peter Sørensen og Casper Sloth har tidligere arbejdet sammen i AGF, hvor Sørensen var træner for Sloth fra 2010 til februar ’14. Det var i den periode, Sloth fik sin debut på det danske A-landshold, og frem til marts 2014 opnåede han otte landskampe.

– I SIF får han en træner, der kender ham og har tillid til ham, og han kommer til at indgå i en trup fuld af talent og udviklingspotentiale. Efter min mening var Casper Sloth en af de allerbedste danske centrale midtbanespillere i 2012-13. Siden traf han vel nogle forkerte karrierevalg, men jeg tror på, at vi kan få glæde af hinanden. Casper er en visionær og kreativt tænkende spiller, der har sin styrke i offensiven, siger Peter Sørensen.

For Casper Sloth handler det om spilletid, og han ser frem til at genoptage samarbejdet med Peter Sørensen.
– SIF virker som en god klub. Jeg kender et par af spillerne, der allerede er her (de tidligere holdkammerater i AGF, Davit Skhirtladze og Stephan Petersen – red.), og de taler meget positivt om tingene i Silkeborg. Desuden kender jeg jo Peter og spillede noget af det bedste i min karriere hidtil med ham som træner, siger Casper Sloth, der ser de to år i SIF som ”en ny begyndelse.”

– Jeg kom hjem i fjor for at få gang i karrieren igen. Det lykkedes ikke i AaB, og sådan er det nogle gange. Jeg ser det som en oplagt mulighed, at det sker her, siger Stephan Petersen.

Med tilknytningen af både Gustaf Nilsson og Casper Sloth i denne uge og tidligere tilgang af Stephan Petersen, Marc Rochester og Peter Friis Jensen råder Peter Sørensen over en trup, han er glad for.

– Vi er der, hvor vi har en trup, vi er tilfredse med. Om der sker mere i transfervinduet kan jeg ikke sige, men vi råder over en stærk og konkurrencedygtig spillertrup, siger Peter Sørensen.

Be the first to comment

Leave a Reply